Nejčastěji kladené otázky
Jak bude trénink probíhat? Na co se připravit?
Trénink KARATE KIDS vždy začíná a končí společným nástupem, a to v zjednodušeném japonském provedení, kdy vynecháváme část dechového soustředění. Navzájem se pozdravíme OTAGANI REI a vyjádříme si tak vzájemný respekt. Nástup probíhá vždy v klidu a v soustředění. Trénink začínáme vždy zahřívacími kardio aktivitami zaměřenými na rozvoj kondice, kterým se věnujeme přibližně 10 minut max. Poté následuje část zaměřená na koordinaci, zejména nohou. Využíváme různé druhy cvičení z atletického, gymnastického či fotbalového tréninku, opět max. 10 minut. Dále přichází na řadu 10 minut věnovaných józe a cvičení, které najdete pod názvem Primal movement + strečinku. Pokud jsou děti „přetažené“ ze soustředění se, vkládáme mezi jednotlivé bloky zábavné týmové hry, kdy si odpočinou. V druhé polovině tréninku se cca 5 minut věnujeme nácviku základních karate technik v jejich co nejjednodušších podobách, fixujeme zejména správnou dráhu pohybu a osu těla v rovnováze. Nikdy nezapomínáme na minimálně 5 minut fyzioposilování s vlastním tělem, kdy vycházíme z fyzioterapeutických metod, např. DNS. Často zařazujeme také cvičení s pomůckami, jako jsou obruče, míčky či švihadla, abychom u dětí rozvíjeli koordinaci co možná nejširším způsobem.
Co když mi cvičení nepůjde, protože jsem trošku nešikovný?
Tak tímhle není třeba se vůbec stresovat. Tréninky jsou koncipované tak, že se každou hodinu učíme nové věci a pilujeme ty z minula. Většina dětí je na tom podobně, něco jim jde lépe, něco hůř. Naše tréninky nejsou rozhodně snadné. Nepracujeme v komfortní zóně, ale v zóně učení, která je lehce za ní. Děti to zvládnou, ale musí vystoupit z toho, že je to „easy-peasy“. Dbáme na to, aby všichni jednotlivé cviky prováděly správně, v případě potřeby je opakujeme. U nás pojetí „nejde mi to, nebudu to dělat“ nefunguje. Jsme tu proto, aby se děti rozvíjely 🙂 Pokud máte pocit, že by si dítě mělo či chtělo procvičit něco samostatně, poproste svého trenéra, který vám vždy vyjde vstříc a doporučí (+ vysvětlí a ukáže) dítěti potřebné cviky.
Pravidelná docházka nám dělá problém, můžeme přijít jednou za měsíc?
Menší děti jsou často nemocné, obzvlášť když se začne šířit školkový mor, což samozřejmě chápeme. Nicméně pokud je vaše docházka sporadická dlouhodobě, během dvou tří měsíců, už to není problém nemocnosti (a pokud ano, pak je určitě dobré nejprve vyřešit zdravotní stav dítěte s lékařem). Tréninkový systém KARATE KIDS je koncepční, má systematickou metodiku rozvoje. Rozhodně nesuplujeme hernu či otevřené sportovní lekce ve fitku. Pokud byste tedy delší dobu chtěli chodit jen občas, nebude to moc fungovat a bude pro obě strany lepší, pokud zvolíte pro své děti jiný druh sportovního vyžití.
Změnil se nám rodinný harmonogram a potřebujeme změnit den tréninku. Jde to?
Ano, není-li vámi vybraná tréninková skupina beznadějně zaplněná. Vždy se dohodněte s trenérem, uděláme vše pro to, abychom vám vyšli vstříc, bude-li to jen trochu možné.
Chtěl bych si nechat proplatit členský příspěvek od zdravotní pojišťovny. Je to možné?
Samozřejmě! Rádi vám vystavíme fakturu či pokladní doklad, který pak můžete společně s vyplněným formulářem (zdravotní pojišťovny je mají na svých webových stránkách ke stažení) zaslat své ZP. Další příspěvky na sportování dětí, které u nás můžete uplatnit, jsou příspěvky z Aktivního města (Praha 6 + Praha 5), příspěvky od zaměstnavatele (FKSP, apod.). To, co uplatnit nelze, je Multisportka.
Kdy mám dítěti pořídit kimono?
Pokud dítě chce kimono, je to super. Pokud ho nechce, nic se neděje, může trénovat v tepláčcích a tričku, nebo si můžete pořídit něco z našeho tréninkového oblečení v karate designu . Kimono vyžadujeme až v pozdější době, kdy děti skládají zkoušky na bílý pásek.
Co když se moje dítě na tréninku zraní?
Pokud dojte na tréninku ke zranění, ano, i to se stává, a je li nutné lékařské ošetření (např. dítě běží, zakopne si o botu a upadne tak, že si zlomí malíček), shromažďujte veškerou dokumentaci k úrazu. Všichni naši členové mají úrazové pojištění u VZP. O bolestné se žádá u zranění, jejichž léčení přesahuje dobu 21 dnů. Od nás dostanete předvyplněný formulář, který pak sami dovyplníte a zašlete společně s dokumentací na adresu na formuláři. Zhruba do měsíce by měla pojišťovna vaši žádost vyřídit.
Mohu jako rodič/doprovod být na tréninku přítomen?
Tuto situaci posuzujeme individuálně. Záleží vždy na konkrétním dítěti a na jeho schopnosti spolupracovat. Některým dětem nedělá přítomnost rodiče dobře, odbíhá, vyrušuje, hledá u rodiče souhlas s tím, že se nemusí zapojovat do náročnějších aktivit. Je-li rodič pryč, dítě funguje naprosto bez problémů. V tomto případě vás poprosíme o to, abyste přítomni nebyli. Pokud dítě funguje a spolupracuje naprosto bez problémů, vaše přítomnost je naprosto v pořádku, ale samozřejmě není podmínkou.
Chtěli bychom, aby naše dítě mělo pásek nebo aby jelo na závody. Je to možné?
Ano, zhruba po několika měsících (pravidelných!) tréninků může vaše dítě skládat zkoušky na bílý pásek (10.kyu). S pásky je již spojena nutnost být členem sportovního svazu JKA Karate ČR (včetně každoroční členské známky) , pořízení Budopasu, kam se veškeré zkoušky potvrzují, složení zkoušky před zkušebním komisařem svazu JKA Karate ČR. Veškeré informace o zkouškách na pásky vám poskytne váš trenér. Soutěží se může vaše dítě účastnit nejdříve od 7 let a pokud splňuje výkonnostní podmínky klubu, tj. cvičí na určité technické úrovni + má znalost požadovaných kata (sestav) dle soutěžního řádu JKA ČR.